В рамките на Седмицата на отворените врати в нашето училище се проведоха редица открити уроци. Поканени бяха родители на настоящи и бъдещи ученици.
Открит интердисциплинарен урок беше проведен в 4.а клас с класен ръководител Ирина Евгениева. Урокът обедини знания и умения от български език и литература, човекът и обществото, математика и човекът и природата. Урокът премина под формата на разнообразни и увлекателни дейности, насочени към активно участие на учениците. Чрез работа с текст, решаване на практически задачи, обсъждане и екипна работа, децата показаха умения за четене с разбиране, логическо мислене и прилагане на знания в различни ситуации.
В 4.В клас се проведе STEM урок по „Човекът и природата“ с ръководител г-жа Ваня Веселинова, посветен на замърсяването на водата. Учениците работиха в екипи и влязоха в ролята на изследователи, като имаха задача да открият начини за почистване на нефтен разлив. Чрез практически експерименти те изпробваха различни методи и сами достигнаха до важни изводи – кои замърсители могат да се отстранят лесно и кои остават „невидими“ във водата. В хода на урока беше използван и измервателен уред, чрез който учениците се запознаха с начините, по които учените изследват качеството на водата. Гости на урока бяха ученици от трети клас, които с интерес наблюдаваха и се включиха в дейностите.
Истинско преживяване. за учениците беше откритият урок, посветен на Благовещение – празник на надеждата и добрата вест. Урокът се превърна в празник на българския дух. Учениците от IV.Б кла пяха, рецитираха, разказваха и вдъхновяваха. Имаше светлина в очите им, вяра в думите им и България в сърцата им. Сред гостите бяха родители на бъдещи първокласници, колеги и представители на образователната общност, сред които и г-ж Недялка Колева-Кирилова, старши експерт в РУО София-град.
Ден след християнския празник Благовещение, учениците от 4. Б клас участваха в открит интердисциплинарен урок по български и английски език. Под ръководството на г-жа Галя Кирилова и г-жа Златина Петрова децата надградиха знанията си за светлия празник и ги приложиха успешно при четене с разбиране на текст и при различни упражнения по английски език. Урокът имаше за цел да насърчи творческото мислене, езиковата компетентност и интереса към културното ни наследство и традициите.
Учениците от 6а и 7б клас участваха в урок, посветен на деня на водата. Целта беше да се привлече вниманието им върху важността на питейната вода и ефективното използване на водните ресурси. Шестокласниците припомниха какви са свойствата на водата и недостига на чиста питейна вода в световен мащаб. Седмокласниците представиха проекти за минералните води в България (Девин, Горна Баня, Банкя, Хисаря и Велинград), свързани с препоръчителното им приложение при различни заболявания, както и случаи на техни противопоказания. Всички ученици се включиха в измерването на pH на гореспоменатите минерални води с лакмус. Сравниха получените от тях резултати с посочените стойности на етикетите на бутилките. Направиха опити с измерване на pH на водни разтвори на оцет, сода за хляб и газирана напитка. Убедиха се във важността на здравословната употреба на храни и напитки. Посочиха какви конкретни действия да прилагат в ежедневието си за намаляване на замърсяването и разхищението на питейната вода.
Учениците от 4.г клас, с класен ръководител Петя Бонкина, демонстрираха своите знания по математика пред родители на бъдещи първокласници. Урокът премина по изключително интересен и динамичен начин, въпреки трудността на новата за четвъртокласниците тема – „Умножение на многоцифрено с двуцифрено число“. По време на занятието учениците решаваха различни видове задачи, прилагаха математически хитрини за по-бърза работа и участваха в съревнования и екипни дейности, които допълнително ги ангажираха и мотивираха. Гостите останаха впечатлени от знанията, увереността и отличното представяне на малките математици.
В рамките на Седмицата на отворените врати се проведе интердисциплинарен урок на тема „Априлско въстание“. Учениците от 4.б клас впечатлиха с отлични знания и умения, като съчетаха съдържание от История, География, Български език и литература и Информационни технологии. С много старание, екипна работа и вдъхновение те показаха, че ученето може да бъде интересно, свързано и истински вълнуващо!































