В периода 23.04 – 25.04.2025 г. 79. СУ „Индира Ганди“, като иновативно училище бе домакин на втората мобилност по Национална програма „Иновации в действие“ за учебната 2024/2025 година.
Партньори на 79. СУ „Индира Ганди“ са основно училище „Христо Ботев“ гр. Бургас, основно училище „Олимпи Панов“ гр. Русе и 74. средно училище „Гоце Делчев“ гр. София.
Националната програма подпомага и мотивира учителите да създават и прилагат подходящи иновативни методи на преподаване, както и да разработват крайни продукти и инструментариум за тях, с цел повишаване на образователните резултати на учениците, придобиване на система от компетентности, трайни, цялостни знания, ключови умения и нагласи, ориентирани към практиката, развитието и кариерното ориентиране на учениците и насочването им към професиите на бъдещето.
Тези дни на обмяна на опит бяха много ценни както за нашето училище, така и за останалите училища от Бургас, Русе и София. Преподавателите и учениците посетиха и се включиха в различни дейности:
– „Да измерим нашата среда“ – бинарен урок в трети клас, свързан с енергийната ефективност и използването на различни измервателни уреди;
– Блоково програмиране и реализиране на код чрез MicroBit – демонстрация на ученици от иновативните паралелки в начален етап и от профил “Софтуерни и хардуерни науки“ – гимназиален етап, които се превърнаха в инженери и програмисти – Млади откриватели!
– „Индия – древна и модерна“ състезание по информационни технологии „За тортата на директора“– учениците от прогимназиален етап показаха знанията си по информационни технологии и своята любознателност към родината на нашия патрон – Индира Ганди. Темите, по които бяха изработили мултимедийни презентации са: „Празници в Индия“; „Индия и информационните технологии“, „Индия и космоса“; „Жените, които вдъхновяват: пътя на 5 изключителни жени“.
– Демонстрация на учениците, изучаващи хинди и индийски танци;
– „Как беше на български“ – бинарен урок по български език и английски език в девети клас, в който учениците се „върнаха“ в миналото и показа, че използването и на традиционни методи е важно! Гостите също се включиха в дейностите – получиха работни листчета, в които трябваше да запишат с кои думи на български език можем да заместим чуждиците.
– „Учители и ученици в екип: Робо-предизвикателство“ – след демонстарциите на учениците от предходния ден, беше ред и на гостите да се впуснат в света на програмирането и роботиката.
– „В помощ на пчелите – засаждане на медоносни растения“ – Като част от Международната мрежа от Екоучилища и иновацията на ОУ „Христо Ботев“ гр. Бургас, споделихме с гостите и добрите практики и идеи, свързани с екологията. Припомнихме, че пчелите са едни от най-важните същества на нашата планета по много причини. Имат историческо значение, допринасят за човешкото здраве и играят основна роля в поддържането на здрави екосистеми. Засаждайки медоносни растения, можем да опитаме да запазим живота на пчелите. А като награда, те ни даряват с мед!
Всички дейности бяха резюмирани с рефлексия, като всеки имаше възможност да сподели полезното от мобилността.
Гостите успяха да открият полезности, които ще прилагат в бъдеще в своето училище.